naše logo

naše škola

naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
naše škola
kontakty
zaměstnanci
spolupráce, sponzoři
akce školy
soubory
soutěže a výsledky
projekty
napsali o nás
dokumenty
GDPR
ŠVP
fotogalerie
registr oznámení
napište nám
autor stránek

videa

projekt - Podpora uměleckého vzdělávání pro rovné příležitosti
 

fotogalerie - Kurz lovecké hudby 7.4. - 9.4.2017


Potštát leží sice na Moravě, ale … seminář lovecké hudby pro praktické trubače není určený pouze Moravákům.
Každoročně v tomto malém městečku pořádá Základní umělecká škola Potštát kurz lovecké hudby pro praktické trubače hrající na lesnice a borlice. Letos ve dnech 7. 4. – 8. 4. 2017 proběhl jeho V. ročník. 
Pod vedením ředitelky ZUŠ Jany Kozubíkové, MBA připravili lektoři na oba dny pro zájemce zajímavý program. Účastníci byli rozděleni podle náročnosti do tří skupin pod vedením Mgr. Leopolda Andrejčuka, Moniky Čočkové a Mgr. Jana Galáthy. Paní ředitelka měla vše pod kontrolou. Je to bez nadsázky „dáma činu“ – kde- a kdykoliv se objevila, vše dostalo ráz, rytmus a správné tempo. Zkušenější trubači uvítali zařazení skladeb milého hosta ze Slovenska a výborného hráče na lovecké nástroje Ing. Edmunda Hatiara, předsedy Klubu trubačov SR. 
Sobotní odpoledne bylo netradiční. Dvě hodiny probíhala výuka zpěvu. MgA Eva Wolfová a Mgr. Karel Kotrla měli za úkol probrat s námi texty skladeb Hubertské mše B dur autorů Petra Vacka a Josefa Selementa a připojili také skladby Aria Bon Repos a Sancti Huberti. Aria Bon Repos byla zřejmě dílem Tobiáše Seemana, kapelníka a hofmistra Františka Antonína Šporka, i když je v písemnictví uváděno „autor anonymní“. Melodii druhé skladby dovezl z Francie údajně sám hrabě Špork a Tobiáš Seeman provedl hudební úpravu. Paní magistra usedla ke klavíru a po rozezpívání jsme přistoupili k nacvičování. Melodii nejprve zazpívala sama. Po první ukázce zavládlo ticho, přítomní pánové zbledli. Jeden odvážnější nesměle vyjádřil svůj obdiv slovy – to nedokážu, takových výšek dosáhnu, jedině když … /píp/. Mučení se nekonalo, klavír se nám přizpůsobil. Pak se však ukázalo, že jsme „žáci“ učenliví. A také se potvrdilo, že co trubač, to většinou i dobrý zpěvák. Se zpěvem nám také pomáhaly dvě členky pěveckého sboru sv. Huberta z Loučky u Kelče. 
Sobotní odpoledne bylo zakončeno koncertem lektorů a účastníků. Po přednesu skladby „Zajo polka vysvětlil její autor Ing. Edmund Hatiar posluchačům její název. Skladbu nevěnoval zajícům, jak jsme se nesprávně domnívali, ale svému příteli Králíkovi, mile oslovovanému Zajo.
Ještě před závěrem kurzu podepsala ředitelka školy s Ing. Hatiarem dohodu o spolupráci mezi ZUŠ Potštát a Střední odbornou lesnickou a dřevařskou školou v Liptovském Hrádku, na které pan inženýr působí ve funkci zástupce ředitele. Spolupráce mezi školami trvá již od roku 2007 a znovu byla podepsána na deset let /20017 – 2027/. 
Poděkování za příjemně strávené dny patří samozřejmě výše jmenovaným lektorům i zaměstnancům firmy ing. Františka Siladi z Potštátu, kteří zajišťovali ubytování a stravu. Paní ředitelce kromě díků přejeme neutuchající energii. V závěru nám oznámila, že již nyní začíná plánovat další ročník kurzu, ve kterém nastanou změny.

Text: PhDr. Marie Nováková, účastník kurzu Foto: Iva Skypalová
 

25 let ZUŠ Potštát

IV. Česko - Slovenská soutěž mysliveckých trubačů Lipník 2018

Časopis proZUŠ

iZUŠ

nové fotografie

Májové koncerty
s hosty z Užhorodu

Potštátský houslový klíč 2019

Kurz lovecké hudby 2019

Ukrajina, říjen 2018

Letní tábor
Po stopách jelena 2017

Lučina Parforsní kňour 2017

ZUŠ OPEN 2017

Májový koncert 21.5.2017

Školení Hudební hry

Absolventský koncert

Kurz lovecké hudby

Okresní kolo soutěží MŠMT ve hře na klavír

Vernisáž Lovecká sezóna zámek Žerotínů Valašské Meziříčí

Koncert pro ZŠ a MŠ Potštát

Benefiční koncert Loučka

Výstava haptických
prací DOTEKY II

2016 Ukrajina očima pana učitele

2016 Česká škola
v Koločavě - památník

Vánoční koncert
pro MŠ Potštát

Slavnostní koncert 17.4.2015

Koncerty 18.12.2014

Vsetín

Kurz lovecké hudby

Májový koncert Střítež nad Ludinou

Ukrajina 2014

Koncert k roku české hudby

Pěvecká přehlídka
Lipník nad Bečvou

Ukrajina
Ukrajina
Polsko Debowiec
Polsko Debowiec 7.11.2009
Slovensko
Slovensko 2008 a 2009
Chlum u Třeboně
Chlum u Třeboně 2008 a 2009
Ze soutěží
Ze soutěží
Hrajeme hudební pohádku Dodo a Nini červen 2009
Hrajeme hudební pohádku Dodo a Nini červen 2009