naše logo

naše škola

naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
naše škola
kontakty
zaměstnanci
spolupráce, sponzoři
akce školy
soubory
soutěže a výsledky
projekty
napsali o nás
dokumenty
GDPR
ŠVP
fotogalerie
registr oznámení
napište nám
autor stránek

videa

projekt - Podpora uměleckého vzdělávání pro rovné příležitosti
 

IV. Česko - Slovenská soutěž mysliveckých trubačů Lipník 2018


Lipník nad Bečvou přivítá myslivecké trubače

Město Lipník nad Bečvou bude ve dnech 1. - 2. června 2018 hostit myslivecké trubače z České i Slovenské republiky, kteří se ve čtvrtém ročníku Česko – Slovenské národní soutěže mysliveckých trubačů zúčastní klání o nejlepší soubor, který získá nejen pohár pro vítěze, ale také právo účasti na Mistroství Evropy mysliveckých trubačů. O pohár děkana FLD ČZU v Praze prof. Ing. Marka Turčániho, PhD. budou v rámci národní soutěže usilovat zúčastněné studentské soubory. V soutěži trubačů má město Lipník nad Bečvou dokonce dvě želízka v ohni. Jednak místní soubor VLS ČR, s.p. divize Lipník nad Bečvou, pravidelného účastníka národních soutěží a také z nedalekého Přerova soubor trubačů OMS Přerov, který se v roce 2016 stal v Mariánských Lázních historicky prvním mistrem Evropy a to hned v obou kategoriích v ladění B i Es. Soutěž se koná pod záštitou Ladislava Oklešťka, hejtmana Olomouckého kraje a Ing. Josefa Vojáčka, ředitele Vojenských lesů a statků ČR, s.p. při příležitosti 90. výročí vzniku VLS ČR, s.p. 
V České i Slovenské republice je v Klubu trubačů organizováno okolo 600 mysliveckých trubačů. V každé zemi přibližně 300 členů. Začátky loveckého troubení sahají až ke konci 17. století, kdy hrabě František Antonín Sporck vyslal dva učedníky do Francie, aby se zde vyučili hře na parforsní roh. Od této doby se myslivečtí trubači stali nejen nedílnou součástí organizace honů, ale také společenských ceremoniálů. S trochou nadsázky říkávám, že myslivecké trubače můžete potkat ve třech chrámech. Při lovu v chrámu lesa, pod klenbou stromů. V chrámech božích při mších sloužených k poctě Sv. Huberta a v posledních devíti letech také v chrámu hudby, v sídle České filharmonie ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, na koncertě České myslivecké vánoce. Jen málokterá akce příznivců cechu Hubertova, se dnes obejde bez slavnostních fanfár a lovecké hudby v podání trubačů. Ať se již jedná o kynologické a střelecké soutěže, zkoušky, výstavy a přehlídky trofejí, ale i schůze, svatby a oslavy nebo také poslední rozloučení s myslivcem. Jak čeští tak také slovenští trubači mají své vlastní signály. Ty české zkomponoval v roce 1936 Prof. Antonín Dyk a na Slovensku se na tvorbě mysliveckých signálů podílela autorská dvoje Tibor Andrašovan a Pavol Poruban. V naprosté většině ostatních státu se hrají převážně signály německé. Myslivečtí trubači jsou pevnou a historickou součástí mysliveckého života. Bez loveckých signálů, které předávají pokyny lovcům, si nelze organizaci honu téměř představit. 
Samotné soutěži trubačů bude v pátek 1. června od osmnácté hodiny předcházet Svatohubertská mše v kostele sv. Jakuba, kterou bude celebrovat P. PhDr. ThLic. Jan Kornek a hned po mši 
vystoupí na náměstí T. G. Masaryka trubači, účastníci soutěže. Soutěž bude slavnostně zahájena v sobotu následující den v půl deváté ráno v Městském parku. Zde také budou v doprovodném programu probíhat ukázky loveckých psů a dravců a soutěže ze znalostí myslivosti a lesní pedagogiky pro děti, kterou připravují VLS z Lipníku ve spolupráci z OMS Přerov.
Ředitelka soutěže, Jana Kozubíková spolu se zástupci města, VLS, OMS a KT ČMMJ se na Vás těší a věří, že se Vám bude klání mysliveckých trubačů i doprovodný program líbit. Děkujeme také všem partnerům soutěže, bez jejichž pomoci by se soutěž nemohla uskutečnit.

Za KT ČMMJ
Petr Šeplavý

Československá soutěž mysliveckých trubačů bude v Lipníku nad Bečvou

Mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy, v samém srdci Moravské brány, kde protéká řeka Bečva, leží starobylé město Lipník nad Bečvou, ve kterém se nachází více než 100 památkově chráněných objektů. V minulosti zde procházela důležitá obchodní cesta, zvaná Jantarová stezka. Město bylo poprvé písemně zmíněno v roce 1238, ale je nepochybně starší. Do současnosti se udržely původní středověké uliční čáry, historické objekty i velká část pozoruhodného opevnění. Nedaleký středověký hrad Helfštýn, patřící k nejrozsáhlejším hradům střední Evropy, se každý rok v srpnu stává baštou českých i zahraničních uměleckých kovářů. 
Právě v tomto krásném městě se první červnový víkend setkají trubači z Česka a Slovenska na své již 4. společné soutěži. Nad soutěží převzal patronát hejtman Olomouckého kraje i státní podnik Vojenské lesy a statky ČR, který v tomto roce slaví 90 let od svého založení. Domácí soubor trubačů VLS ČR, s.p. divize Lipník nad Bečvou má dlouholetou tradici a je pravidelným účastníkem národních soutěží. Právě VLS ve spolupráci s OMS Přerov připravují dopolední program pro děti s ukázkami plemen loveckých psů, dravců a lesní pedagogiky. 
A na co se mohou těšit trubači? Na milé a srdečné přijetí, přísnou, spravedlivou, ale také milou porotu, krásné ceny z rukou místních kovářů, vyhlášený lipenský vlašák, přátelské setkání milovníků myslivosti a lovecké hudby a pestrý program. Ten začíná páteční Svatohubertskou mší v kostele sv. Jakuba s navazujícím koncertem trubačů na náměstí T. G. Masaryka. V sobotu dopoledne budou soutěžit trubači i děti a odpoledne uslyšíte na opět na náměstí koncert skupiny Leopardi a mysliveckých trubačů. Večer je pro účastníky soutěže připraveno společné posezení v místním kulturním domě Echo. Kromě tradičních kategorií, jsou letos mimořádně vyhlášeny i ceny pro studentské soubory a ten nejlepší získá pohár děkana FLD ČZU v Praze prof. Ing. Marka Turčániho, PhD. 
Počasí ovlivnit nedokážeme, ale když si sebou nezapomenete vzít dobrou náladu a úsměv na rtech, tak nám svátek trubačů nic nepokazí. Vyhrává každý, kdo přijede, protože se musel připravit, cvičit a obětovat svůj volný čas. Už jen toto si zaslouží obdiv a naše uznání. Ředitelka soutěže, Jana Kozubíková spolu se zástupci města, VLS, OMS a KT ČMMJ se na Vás těší a věří, že se Vám bude v Lipníku nad Bečvou líbit. 

Petr Šeplavý
člen rady KT ČMMJ

 Sponzoři a partneři IV. Česko - Slovenské soutěže
mysliveckých trubačů Lipník 2018


 

 

25 let ZUŠ Potštát

IV. Česko - Slovenská soutěž mysliveckých trubačů Lipník 2018

Časopis proZUŠ

iZUŠ

nové fotografie

Májové koncerty
s hosty z Užhorodu

Potštátský houslový klíč 2019

Kurz lovecké hudby 2019

Ukrajina, říjen 2018

Letní tábor
Po stopách jelena 2017

Lučina Parforsní kňour 2017

ZUŠ OPEN 2017

Májový koncert 21.5.2017

Školení Hudební hry

Absolventský koncert

Kurz lovecké hudby

Okresní kolo soutěží MŠMT ve hře na klavír

Vernisáž Lovecká sezóna zámek Žerotínů Valašské Meziříčí

Koncert pro ZŠ a MŠ Potštát

Benefiční koncert Loučka

Výstava haptických
prací DOTEKY II

2016 Ukrajina očima pana učitele

2016 Česká škola
v Koločavě - památník

Vánoční koncert
pro MŠ Potštát

Slavnostní koncert 17.4.2015

Koncerty 18.12.2014

Vsetín

Kurz lovecké hudby

Májový koncert Střítež nad Ludinou

Ukrajina 2014

Koncert k roku české hudby

Pěvecká přehlídka
Lipník nad Bečvou

Ukrajina
Ukrajina
Polsko Debowiec
Polsko Debowiec 7.11.2009
Slovensko
Slovensko 2008 a 2009
Chlum u Třeboně
Chlum u Třeboně 2008 a 2009
Ze soutěží
Ze soutěží
Hrajeme hudební pohádku Dodo a Nini červen 2009
Hrajeme hudební pohádku Dodo a Nini červen 2009